A médiamágnás és a vörös titkárnő: a brit bulvárbotrány háttere

Miután a brit lehallgatási botrány múlt héten elérte csúcspontját és Rupert Murdoch médiamágnás a már 168 éve megjelenő News of the World bulvárlapot beszüntette, a kellemetlen helyzet most a parlamenti partok között okoz vitát.

Murdoch a brit fizetős BSkyB televízió csatornát szeretné felvásárolni, amelynek már így is 39 százalékban tulajdonosa, ám az ellenzék mindent megtesz, hogy ezt a tervet keresztbe húzza. A munkáspárt elnöke Ed Milliband a kirobbant lehallgatási botrányt saját előnyére szeretné felhasználni, amivel megakadályozná Murdoch brit médiapiaci „diktátori helyzetének” kialakulását.
Csak a legszorgalmasabb marad – A Scotland Yard forrásai szerint közel 4000 ember telefonjait hallgathatták le az elmúlt évek során, köztük egy elrabolt és meggyilkolt kislány valamint egy halott katona hozzátartozóit is, amely hír hatalmas felháborodást váltott kis a szigetországban, írja a Süddeutsche Zeitung német napilap.
Murdoch még a hétvégén Londonba utazott, hogy a BSkyB átvételi folyamatait biztosítsa.
Mindazonáltal határozottan kiállt az egyre erősebb kritizált korábbi News of the World-főszerkesztő, Rebekah Brooks mellett – ám lehet, hogy csak dacból. Pedig Rupert Murdoch brutális ember hírében áll – főszerkesztőit szükség esetén szívtelenül eltávolítja posztjukról, egyszer nyolcat rúgott ki egymás után. „Csak a legszorgalmasabbak élik túl” – jelentette ki egy ilyen esetben Murdoch.
Titkárnőből nagyfőnök – Rebekah Brooks azonban Murdoch minden elvét magáévá tette az évek során és a titkárnői székből küzdötte fel magát a vállalat élére. Sokan Murdoch mindig is áhított, de soha meg nem kapott lányaként is jellemzik a vörös hajú hölgyet. Brooks minden helyzetben megállta a helyét, ha egy kliens lovagolni szeretett, ő megtanult lovagolni, ha golfozni akart, akkor ő golfozott – vitorlázni pedig Murdoch kedvéért kezdett. Remek politikai és társadalmi kapcsolatokat ápolt. A cél, vagyis a pletykák megszerzése érdekében mindent bevetett, volt, hogy takarítónőnek öltözve surrant be egy konkurens céghez, hogy exkluzív hírekhez jusson.
Ám a telefonlehallgatási ügyről – amely Brooks főszerkesztői ideje alatt történt – “természetesen” semmit nem tud. Mint a News International vállalat vezetője, Brooks jelen volt a News of the World szerkesztőségének bezárásán, és lemondását is felajánlotta. Murdoch azonban jobb feladatot gondolt ki számára: mint egykori szerkesztőségi vezető, neki kell – mondhatni a saját hibáját – az esetet felderítenie.
A rendőrség a News of the World korábbi főszerkesztőjét, Andy Coulsont a hévégén kihallgatta, majd az egykori királyi házi tudósítót, Clive Goodmant is őrizetbe vették, aki már 2007-ben börtönbüntetést is a kapott egy lehallgatási ügy miatt.
David Cameron brit miniszterelnök beismerte, hogy hiba volt Andy Coulson kommunikációs vezetőként és sajtószóvivőként való alkalmazása, így ezért a lépésért teljes felelősséget vállal. Az ellenzék kritikája azonban csak egyre növekszik.
Murdoch mindenek mögött – Cameron a News of the World egészének átvilágítását sürgette, és egy jogász által vezetett bizottság felállítását tervezi a feladat megvalósítására. A miniszterelnök szerint az ügy nemcsak egy bulvárlapról és egy újságíróról szól, hanem a rendőrség és a politikai élet is érintett, ezért alaposan meg kell vizsgálni az ügyet – idézi a Süddeutsche Zeitung német lap.
A téma egy érdekessége, hogy a kilencvenes években Tony Blair Rupert Murdoch támogatását is megszerezte mielőtt indult volna a miniszterelnöki posztért. A jelenlegi kormányfő Cameron esetében is igazolható a jó kapcsolat Murdoch médiamágnással és vállalati vezetőivel is. Így kijelenthető, hogy Margaret Tatcher óta nem került olyan politikus a miniszterelnöki posztra, aki Murdoch nézetével nem értett volna egyet, írja a liberális német lap – írja az atv.hu

Vélemény, hozzászólás?